Site icon DMS Doğalgaz:Sensit Türkiye-Gaz Kaçak Tespit

DMS A.Ş. Çelik Borularda Meydana Gelen Dent Hasarlarını Kompozit Malzemelerle Onarıyor

DMS Doğalgaz:Sensit Türkiye-Gaz Kaçak Tespit

DMS A.Ş. Çelik Borularda Meydana Gelen Dent Hasarlarını Kompozit Malzemelerle Onarıyor

DMS AŞ.boru hatlarında mekanik veya korozyona bağlı sebeplerle ortaya çıkan DENT (ezik) ve derin çizikler gibi kritik hasarları kompozit tabanlı tamir kitleri ile onarıyor. Kompozit teknolojisi alanında gelişmeleri takip eden DMS DIŞ TİCARET A.Ş. titiz araştırmalar sonucu son teknolojilerle üretilen kompozit epoxy resin fiberglass dokulu tamir ve güçlendirme bandajlarını aracı firmalar olmaksızın en uygun fiyatlar ile şu anda direk ithal ederek son kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

Son olarak AKSA SivasGaz’ın işletim bölgesinde yol yapım çalışmaları esnasında doğalgaz boru hatlarında meydana gelen mekanik hasarları Epoksi reçineli karbon fiber ve Strong Wrap kompozit tamir ürünleri ile onararak hasarları giderdi.

Kompozit Malzemeler

Otomotiv, havacılık hatta uzay teknolojilerine kadar hemen hemen endüstrinin tüm alanlarında kullanılan karbon fiber malzemeler uygun epoksi karışımlarla metal yapı ve boru hatlarındaki hasarların tamir ve güçlendirilmelerinde de kullanılmaya başlandı. Kompozit malzemelerin onarım ve güçlendirme uygulamalarındaki mükemmel sonuçları görülünce malzemedeki çeşitlilik de arttı. Epoksi karışımları ile sahada karbon fiber dokumalara emdirilerek hazırlanan tamir kitleri yanında son senelerde ortaya çıkan yeni teknolojilerle fabrikada poliüretan reçinelerle emdirilen ve paketlenip sahada kullanım anında suyla aktive edilip birkaç dakika içerisinde hasar üzerine uygulanan tamir kitleri hasar onarımlarında büyük kolaylıklar sağlamaya başladı.

İki yıl süreyle raflarda saklanabilen bu ürünlerin sağladığı kolaylıkları gören DMS AŞ. de bu alanda yatırımlara giderek Strong Wrap markasıyla kendi ürünlerini piyasaya sundu.

Strong Wrap Tamir ürünleri su ile karşılaştığında aktif hale gelen poliüretan reçineli fiberglass sargı yüzey temizliği yapılmış hasarlı bölge üzerine sarılmaya birkaç saniye içerisinde hazır olduğundan diğer tamir metotlarına göre çok daha hızlı ancak mükemmel tamirlere olanak veriyor. Enerji kaynağına kaynak alet edevatlarına ihtiyaç duyulmaz. Sadece iki kişilik bir ekip kısa zamanda hasarlı boruyu tekrar yıllarca dayanabilecek şekilde kullanıma sokar.

Cam fiber malzeme neme ve kimyasallara yüksek derecede direnç gösteren bir malzemedir. Epoxy resin ile doyurulan fiberglass malzeme uygulama sonrası sertleştiğinde, çelikten 3-4 kat daha sağlam bir yapı ortaya çıkmaktadır. Boru yüzeyinde gerek iç gerekse dış sebepler nedeni ile korozyon ve et kaybı oluştuğunda uygun ebatlarda temin edilecek Strong-Wrap boru üzerine kat kat sarılarak eskisinden daha güçlü bir yapıya getirilebilmektedir. Boru içerisinden geçecek olan basınç büyüklüğüne göre boru için uygulanacak sarım sayısı uluslararası kompozit tamir standartlarında bulunan mühendislik hesapları kullanılarak bulunmaktadır. DMS DIŞ TİCARET teknik yetkilileri boru çapı, et kaybı, boru basıncı gibi bilgileri müşterilerden aldıktan sonra gerekli sarım sayıları ile ilgili matematiksel hesapları ASME PCC-2 standardı ve ISO/TS 24817 kapsamında yaparak son kullanıcıya güvenli ve sağlam bir tamirat için gerekli sarım sayılarını da önermektedir.

Yağmurlu ıslak havalarda ve su altında da hasarlar onarılabilir.  Sıfırın altındaki soğuk iklimlerde de kullanıma uygundur.

Fiberglass ve carbon-fiber dokuma ile güçlendirilmiş epoxy resin doyurulmuş malzeme, korozyona ve yıpranmaya dayanıklı olmasının yanında, çok hafif ve son derece dirençli ürünlerdir. Son zamanlarda da “Strong-Wrap Repair Kits” yapı malzemelerinin güçlendirilmesinde, boru tesisatı ve doğalgaz hatlarının takviye ve tamirlerinde geniş ölçüde kullanılmaya başlanmış ve bu alanlarda kısa bir süre içinde kolaylıkla uygulanabilen son derece etkili, sağlam ve uzun ömürlü tamirlerin yapılabilmesine olanak sağlamıştır.

Kompozit teknolojisi alanında gelişmeleri takip eden DMS DIŞ TİCARET A.Ş. titiz araştırmalar sonucu son teknolojilerle üretilen composite epoxy resin fiberglass ve karbon fiber dokulu tamir ve güçlendirme bandajlarını aracı firmalar olmaksızın en uygun fiyatlar ile şu anda direk ithal ederek son kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

Epoxy resin fiberglass doku üzerine emdirilmiş olarak kullanıma hazır ürün paketleri içerisinde muhafaza edilmektedir. Paket serin bir ortamda ve kapalı olarak muhafaza edildiğinde ürün tazeliğini ve kullanılabilirliğini 3-4 sene korumaktadır. Paket açılarak Strong-Wrap su ile hemen aktive edilerek kolayca kullanılabilir. Kullanım için sadece birkaç bardak suyun yeterli olması bir diğer yönden kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu ürünün birçok sektörde kullanılabilecek şekilde yaygınlaşması sadece boru tamiri için değil acil olarak kaynak noktası kopan iki demir arasına bu sargı uygun bir şekilde sarılacak olursa tamir yapılan noktada istenilen mukavemeti kısa bir süre içerisinde fazlası ile sağlayacaktır.  Bulunulan konum itibari ile o anda kaynak yapılmasının mümkün olmadığı birçok yerde de bu malzeme gerekli ihtiyacı hemen karşılayacaktır.

Fiberglass malzeme gerekenden çok daha ağır şartlarda uygulama yapılacağı zaman carbon-fiber esaslı kompozit materyaller ile de desteklenerek dayanımı çok daha fazla artırılarak da kullanılabilir. Strong-Wrap ürünü boru yüzeyine %50 bindirme yapılarak kat kat sarıldığında yüzeyi tamamen kapladığından dolayı ve dış ortamdaki havada bulunan oksijenle boru arasındaki direk teması tamamen kesecektir. Bu nedenle bu ürünler korozyonu engellemek amacıyla her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Su, çamur ve asit gibi ortamların içerisinde bulunan borular çok çabuk korozyona uğrayabileceği için bu yerlerde önlem ve koruma amaçlı olarak da Strong-Wrap ürününün kullanılması özellikle tavsiye edilir.

Bu ürün sadece borular için değil köprü ayaklarının korozyondan korunması, bina kolonlarının güçlendirilmesi veya boruların estetik olarak farklı ve temiz görünmesi istenilen her yerde de kullanılabilir. Beyaz renk en fazla kullanılan renk olmasına rağmen kullanıcıların farklı renkleri talep etme isteği göz önünde bulundurularak mavi, siyah, beyaz, sarı gibi renk seçenekleri küçük ebatlarda olan kitler için şu anda DMS DIŞ TİCARET AŞ’den temin edilebilmektedir.

Exit mobile version