DMS A.Ş

ISIFLO SPRINT MEKANİK PUSH-FIT FITTINGSLERİ TÜRKİYEYE GETİRİYOR.

Bir süredir,Avrupanın en büyük endüstriyel gruplarından biri olan Aalberts NV’ye bağlı olarak Norveç’de üretim yapan ISIFLO SPRINT şirketiyle karşılıklı ziyaretlerde bulunarak görüşmeler yan DMS AŞ Norveçli şirketin PE gaz borularının mükemmel birleştirilmesi için geliştirdiği kompozit gövdeli mekanik itmeli(push-fit)fitingsleri Türkiyeye getirmeye hazırlanıyor. ISIFLO SPRINT ile mümessillik anlaşmasını imzalayan DMS A.Ş. 10 bara kadar olan PE Gaz borularının birleştirilmesinde alet edevat gerektirmeyen darbelere dayanıklı kompozit gövdeli uygulaması son derece hızlı ve kolay push-fit mekanik PE Boru birleştirme sistemlerinin tesisatçıların halihazırda kullanmakta olduğu elektro füzyonun yerini alacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında ISIFLO SPRINT’in CEO ‘su Lars Olstad ‘ın davetlisi olarak Norveç’teki teknoloji üssünü ve üretim tesislerini gezen DMS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan “bu ürünü Türkiye’deki gaz firmaları ve tesisatçılar çok sevecek. Boru birleştirmede halen kullanılmakta olan yegane çözüm elektro füzyona göre çok daha hızlı, kolay ve aynı zamanda mükemmel sonuç alınıyor. Alet edevata ihtiyaç yok. Sadece it-birleştir tarzında yapılan bir uygulamayla hem alt yapı imalatlarında hem de acil onarım çalışmalarında mükemmel bir çözüm olacaktır.

Gaz ve enerji piyasasındaki rekabet giderek artmaktadır. Gaz piyasasındaki tedarikçiler, rakiplerinin önüne geçmek için uygun maliyetli çözümler aramaktadır. Aynı zamanda, konu gaz olunca  güvenlikten taviz verilemiyor” dedi.

Bu güne kadar kullanılan tüm PE boru birleştirme teknikleri konusunda 20 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan ve halihazırda ISIFLO SPRINT firmasının Uluslararası İş Geliştirme Direktörlüğü görevini üstlenen Axel Kroeger konuyla ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı:

“Tüm dünyada doğalgaz tesisatçısı firmalar PE borularının bağlantısı için daha verimli çözümler aramaktadır. Bu arayışlara cevap olarak geliştirilen mekanik itmeli(push-fit) fitingler devrim niteliğinde bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Mekanik itmeli(push-fit) bu sistem geleneksel elektrofüzyon kaynak işleminden çok daha hızlıdır ve montajcının çok daha az özel ekipman ve eğitime ihtiyacı vardır. Sağladığı kolaylıklara ve performansına bakıldığında boru birleştirmede tesisatçılar mekanik itmeli(push-fit) fitingleri tercih edecektir..

DMS AŞ mekanik itmeli boru birleştirme fitingleri Türkiye’ye getirmek için Norweçli ISIFLO ile görüşüyor.

ISIFLO, Hollanda endüstriyel grubu Aalberts NV‘ye bağlı üretim merkezi Norveç’de olan bir firma. ISIFLO, 1965 yılından bu yana boru birleştirme fitingleri uzmanı olarak piyasada bulunmaktadır. ISIFLO, dünya çapında hizmet sektörüne maliyet verimliliği ve tedarikini gösteren patentli bir çözüme dayanmaktadır.

ISIFLO yılda 3 milyondan fazla metal ve kompozit malzemelerden kaplin tedarik etmektedir. Bu boru birleştirme kaplinleri dünyanın çeşitli yörelerinde farklı agresif koşulların ciddi zorlukları altında yeraltı boruları için kullanılıyor. ISIFLO, en iyi kalitede ürünler üretebilmek için malzeme teknolojisine odaklanır. Yeraltındaki boruları günlük olarak izleyemezsiniz, performansına güvenebileceğiniz sağlam ve kaliteli malzemelere sahip olmanız gerekir.

Üretim merkezi Norveç’de  Raufoss sanayi parkında bulunan ISIFLO, otomatikleştirilmiş üretimi yanı sıra malzeme araştırma ve geliştirme çalışmalarını da bu Uzmanlık Merkezinden yürütmektedir. ISIFLO burada, uzay, savunma, otomotiv ve kamu hizmetlerinde faaliyet gösteren ve yakın bir işbirliği içinde olan şirketler arasında yer almaktadır. Norveç hükümeti, geleceğin dünya standartlarında iş yaşamını kurmak adına bu işbirliğini desteklemektedir. Sadece 5 milyon nüfusla olan küçük bir ülke ola Norveç’de hükümetin, sektörler arasında teknoloji alışverişini ve paylaşımını teşvik etmek için özel programları var. Norveç, maliyet düzeyi yüksek ancak teknolojik seviyesi de yüksek bir ülkedir. Bu teknolojik düzey ve hükümetin sektörlere olan desteği sayesinde ISIFLO’yu boru birleştirme kaplinleri alanında lider konumuna taşıdı.

AR-GE

ISIFLO Sprint gaz ürünleri, ISIFLO’nun Ar-Ge departmanı ile SINTEF vakfı arasında yakın işbirliği içinde geliştirilmiştir. SINTEF vakfı, Trondheim Teknik Üniversitesi ile endüstri arasındaki köprüdür. SINTEF, ilgili teknik segmentlerde üst düzey uzmanlardan oluşan bir ekiple adeta bir “teknoloji bankası” gibi hareket eder ve farklı işletmeler arasında teknoloji transferini sağlar. Büyük yenilikler “bilinen kalıpların dışında ”düşündüğünüzde ve geniş bir bakış açısıyla olaylara yaklaşarak farklı işletmeleri birbirine bağladığınızda yapılır. ISIFLO yenilikçi malzemelerle bu şekilde öncülüğü elde etti. ISIFLO, plastiklerin korozyon direncini metal seviyesindeki mekanik özelliklerle birleştiren malzemelerle çalışma çabaları sonucu yüksek düzeyde cam takviyeli yüksek dereceli polimerik bir malzeme olan kompozite ulaştı. Farklı malzeme gruplarının kombinasyonunu gerçekleştiren ISIFLO, üstün mekanik özelliklerde ve güvenilir çözümler ortaya koydu.

Push-fit modeli mekanik boru birleştirme kaplinleri, ISIFLO ile otomotiv sektörüne tedarik eden bir şirket arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. Bir Norveç şirketinin kamyon ve arabaların üretim hattında verimliliğe önemli derecede odaklanmasıyla başladı. Şirket bir kamyonun montaj süresini 2 saat azaltan ve aynı zamanda fren sistemleri için hava sistemlerini emniyet altına alan bir bağlantı geliştirdi. Kongsberg Automotive ve ISIFLO arasındaki işbirliği sayesinde yeni bir patentle ISIFLO Sprint push fit “doğdu”. Kamyonlar ve yardımcı ürünlerdeki havalı freni sistemleri teknolojisinin bir kombinasyonu ISIFLO Sprint ile sonuçlandı. Kompozit malzemeler ISIFLO’ya komşu diğer şirketler tarafından uzay sektöründe kullanılmaktadır.

ÜRETİM VE KALİTE

Tüm üretim Raufoss endüstri parkındaki modern tesislerde yapılır. HES ve QA sistemleri aynı zamanda otomotiv, uzay, savunma ve kamu hizmetleri sektörlerindeki şirketler arasında “paylaş ve öğren” uygulaması ile geliştirildi. Verimlilik projeleri park içerisinde paylaşılıyor. Şirketler birbirleriyle rekabet içinde değiller, ancak birbirlerine yardım ederek büyük bir avantaj sağlıyorlar. Kalite sistemleri asgari olarak ISO 9001: 2015 ve ISO 14 001: 2015 standartlarına dayanmaktadır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Norveç, nüfusu sadece 5 milyon olan ancak yüzölçümü büyük bir ülkedir. Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünyanın doğası ve nasıl güvence altına alınacağı konusu Norveç’te yüksek bir öneme sahiptir. Ülke, küresel olarak sürdürülebilirlik programlarına katılmakta ve sponsor olmaktadır.

Norveç’teki üretim tamamen yenilenebilir enerjiye dayanmaktadır. ISIFLO yerel tabanlı üretime odaklanıyor ve yıllık iyileştirme programları yoluyla karbon ayak izini azaltmaya çalışıyor.

ISIFLO SPRINT KONSEPTİ

ISIFLO ekibinin hedefi, özel aletler olmadan ve montajcının hızlı montaj yoluyla verimliliği artırdığı montajda yanlışlık yapmanın imkansız olduğu bir boru birleştirme ekipmanı geliştirmekti.

Her boru birleştirme kaplinin gövdesinde karşılıklı iki borunun uçlarının gireceği derinlik işaretlenmiştir. Montajcı kaplin üzerindeki işareti göz önüne alarak boru üzerine iteceği derinliğe göre işaretler. Boruyu kaplinin içine iterek, sızdırmazlığı sağlayan ve kavrama halkasını boruya doğru sıkıştıran bir geri itme halkasını etkinleştirir. Kavrama halkası konik olarak şekillendirilmiştir ve borudaki çekme kuvvetlerine karşı, boru üzerindeki tutuşu arttırır. İtme kuvveti o kadar düşüktür ki aletlere gerek yoktur ve çıplak elle yapılabilir.

ISIFLO SEAL LINER

Tüm mekanik gaz bağlantılarının boruda bir ara bağlantı aparatına ihtiyacı vardır. ISIFLO, çizik borularda bile sıkı bir bağlantı sağlayan özel tasarlanmış bir ek parçaya sahiptir!

Borunun dış kısmında genellikle dış etkenlerden dolayı çizikler oluşur. Borunun içi her zaman mükemmel pürüzsüzdür. Bunun üzerine ISIFLO, kaplinin kendi sızdırmazlığına ek olarak, borunun içinde, sızdırmazlık astarı ve bağlantı gövdesi arasında sızdırmazlık sağlayan ek bir sızdırmazlık elemanı geliştirdi. Bu üçlü sızdırmazlık sistemi, hasarlı borularda bile sıkı bir bağlantı sağlar!

ISIFLO Conta Astarı “venturi prensibi” ile tasarlanmıştır. Bu, geleneksel astarlara kıyasla% 38-40 oranında astar üzerindeki basıncı azaltır. Venturi ilkesi, Raufoss Endüstri Parkı içinde ISIFLO ile uzay endüstrisinde çalışan komşuları arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. ISIFLO roket bilimini bu şekilde toparlıyor!

ISIFLO Conta Astarı (Seal Liner), ISIFLO tarafından geliştirilen patentli bir çözümdür.

ISIFLO = 20 YIL GARANTİ

ISIFLO malzemenin üretimin tam kontrolüne sahiptir. Bu nedenle şirket bu ürünlere 20 yıl garanti veriyor. Bu, 50 yılı aşkın deneyim ve 21.yüzyıl malzeme teknolojisinin bir sonucudur.

ISIFLO, SDR11’in yanı sıra SDR17’deki boruların Ø20mm ila Ø63mm aralığında eksiksiz bir bağlantı yelpazesi sunar.

ISIFLO Sprint aşağıdaki standartlara göre test edilmiştir ve onayları vardır:

– ISO 17885

– DVGW G 5600

– KIWA Gastec Onayı 70

– KIWA Gastec Onayı 214’e göre hidrojene dayanıklı

– ÖVGW Ö-Norm 123

DMS Doğalgaz:Sensit Türkiye-Gaz Kaçak Tespit
DMS Doğalgaz:Sensit Türkiye-Gaz Kaçak Tespit
DMS Doğalgaz:Sensit Türkiye-Gaz Kaçak Tespit