DOĞAL GAZ PATLAMALARINI ÖNLEMEK İÇİN…

-1986 yılında Türkiye’de ilk kez kullanılmaya başlanılan doğal gaz, bugün Türkiye’nin tamamında kullanılır hale geldi. ‘Ev kullanımından elektrik üretimine kadar’ geniş bir alanda kullanılan doğal gaz için, güvenlik son derece önemli. Doğal gaz sektörü şirketlerinden DMS, sektörün hizmetine sunduğu Gaz Kaçak Tespit ve Analiz Dedektörleri ile (Sensit), doğal gazın tüketicilere güvenli ulaşması ve kullanımını sağlıyor.

-Türkiye’de doğal gaz kazaları sıklıkla olmasa da, yaşanan kazalarda maddi – manevi kayıplar çok büyük oluyor. Bu nedenle de; gaz kaçaklarının önlenmesi, gazın güvenli taşınması ve kullanılması çok önemli bir konu. Ve muhtemel yaşanabilecek kazlarda da, can ve mal kaybını en aza indirilmek için önceden gerekli önlemlerin alınması şart. DMS AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan, çözüm olarak ‘Gaz kaçağı taramalarının daha sıklıkla yapılması gereğine’ dikkat çekiyor.

DOĞAL GAZDA KAÇAK VE GÜVENLİK ÇOK ÖNEMLİ

DMS AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan, DMS’nin sektöre yönelik çalışmalarını anlattı…

DOĞAL GAZ PATLAMALARI

Sayısal verileri göz önüne alırsanız DMS’nin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

1991 yılından bugüne doğalgaz sektöründe hitap ettiğimiz Doğalgaz Şehir İşletmeleri’nin yüzde 100’üne ulaşmış bulunmaktayız. Bütün şehir işletmelerinde mutlaka DMS’den alınan bir ürün, bir hizmet vardır.

Bu sektörde çalışan ve irtibatlı olan hemen herkes DMS’yi biliyor. Bu başarıya motive olmuş bizler için önemli bir başarıdır. Sektör olarak işletme ağırlıklı çalışmalara geçiş evresindeyiz. Bundan sonra çok daha etkin olacağımızı biliyoruz, çünkü buna hazırlık yapıyorduk. DMS A.Ş. için oluşmasını istediğimiz algı şuydu: İleri teknoloji, kaliteli ürün, iyi hizmet ve samimi diyalog. Bu algıyı oluşturduğumuzu düşünüyorum.

UGETAM ve GAZMER BÜNYESİNDE DE ÜNİTELER KURARAK…

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

DMS olarak biz gaz işletmelerinin uzun vadede ve sürekli ihtiyaç duyabilecekleri ürün ve hizmetlere yönelik hedefler belirledik.

1994 yılında kendimize bu hedefleri koyduk. Sensit teknoloji ürünleri olan gaz kaçak tespit ve analiz cihazları ile harekete geçtik. Tabii ki kolay olmadı, onlarca rakip marka ve vahşi bir mücadele sonrası dayanan, ayakta kalan biz olduk. Bu başarıda Sensit’in kalitesi ve ürünlerine sahip çıkması, birlikte çalışmamız ve sürekli teknolojiyi geliştirmesi bizim samimi gayretimiz önemli rol oynadı. Sensit markası bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de işini profesyonelce yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği markadır. SENSİT ürünleri gaz işletmelerinin ihtiyaç duyabileceği her tür gaz tespit ve analiz cihazlarıdır. Bu cihazlar mükemmel sıfatını hak etmektedirler.

Bu çeşit cihazların tedarikinden sonra servis yedek parça bakım ve bilhassa uluslararası kabul edilebilir ölçümleme hizmeti en önemli konudur. Bu konuda tartışmasız en iyi doğru ve en iyi hizmeti biz vermekteyiz. Akıllı kalibrasyon sistemini bularak Sensit tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. DMS olarak bizde Avrupa’dan önce kendi bünyemizde sonrasında da UGETAM ve GAZMER bünyesinde de bu üniteleri kurarak müşterimize güvenli seçenekler arz etmişizdir.
2021’de mevcut akıllı kalibrasyon sistemimizi yeni versiyonu olan SMART-CALL 360 ile yenileceğiz. Mükemmel yeni bir sistem kuracağız. Elektronik kartların, sensörlerin ve pompanın durumunu da görebileceğiz. Amerika ile birlikte aynı zamanda hizmete geçecek.

Amerikan orijinal üretim ve GTI ileri teknoloji ile üretim yapan Sensit ile DMS Gaz Kaçak Tespit ve Analiz cihazlarında liderdir. Bunun haricinde DMS A.Ş. olarak STRONG ve PRT kompozit tamir ve mukavemet artırıcı ürünlerde piyasaya sunmaktadır. Bu ürünlerin raf ömürleri çok kısa olduğundan birçok firma ancak sipariş sonrasında bu ürünleri epey bir zaman sonra sağlamaktadırlar. DMS ise sürekli ve her çeşit ve boyutta bu ürünleri deposunda tutmakta ve istenildiğinde ürün istenildiğinde ise uygulamalı olarak gaz borularında oluşan hasar ve yaralanmaları dentleri bir iki gün için de tamir edebilmektedir.

DMS olarak yine çelik boruların ve vana gruplarının mükemmel izalasyonu için ürünler tedarik etmektedir. İngiltere menşeli Primer Coating firmasının ürünlerini müşterilerimize sunuyoruz. Ucuz ancak çok fazla zehirli kimyasallardan oluşan ürünler mevcut. Fakat biz kaliteyi ve sağlığı önceleyen müşterilerimizi yalnız ve seçeneksiz bırakmama adına tedariki devam ettiriyoruz. Doğalgaz sektöründe ihtiyaç duyulan alet ve edevatları bilhassa mobil vana dediğimiz ancak “boru boğucu” olarak tabir edilen ürünleri üreten STOOLS firmasının Türkiye mümessilliğini yapıyoruz.

Bunun yanı sıra özel üretim dijital manometreler KANE’yi ürettiriyoruz. Yeraltı boru ve kablo tespit cihazları tedarik ediyoruz. Mekanik boru birleştirme teknolojisi ürünleri de sağlıyoruz.

Rekabet gücünüzü ve pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Her ne kadar kalite, teknoloji, servis, eğitim vesaire desek de iş dönüp dolaşıp maliyete varıyor. Bunu biliyor ve yaşıyoruz. Şirketlerin ellerinde eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, geri teknoloji gaz tespit ve analiz cihazları var. Sensit Amerika’da 2020’de bir kampanya yaptı ve sadece Sensit marka cihazları bir bedel karşılığında geri alıp yeni cihazlar vereceğini duyurdu. Çok basit bir bedel olmasına rağmen çok büyük bir rağbet gördü. Ancak ülkemizde bunu yapamayacağımızı belirttik ve marka model aranmaksızın yapma isteğimizi Sensit’e ilettik.

2020’de sektör bu kampanyamızı beğendi. 2021 yılında da bu kampanyayı devem ettireceğiz. Marka ve modeli ne olursa olsun eski gaz kaçak ve analiz cihazlarını SENSİT GOLD Cihazları ile değiştirmek isterlerse eski her bir tanesini 250 dolardan alıp yeni bir SENSİT GOLD’un bedelinden düşeceğiz.

Yeraltı gaz kaçak arama araçları veya portatiflerini değiştirmek ve PMD portatif, IRED Etan detektörü, GAS-TRAC Lazer uzaktan tespit cihazı satın almak isteyenler için ise eski cihazlarını 500 dolara sayacağız. Mobil sistem değişimlerinde ise eski sistemleri 1000 dolar olarak alacağız.

Bu şekilde sektöre 2021 yılında da çok büyük bir katkı sunacağımızın müjdesini sizin aracılığınız ile vermek istiyorum. Bütün gaz şirketlerine buradan “Yenileyin” kampanyamızın devam edeceğini duyuruyorum.

DMS Doğalgaz:Sensit Türkiye-Gaz Kaçak Tespit

Sektördeki firmalar neden sizi tercih ediyor? DMS’yi farklı kılan özellikler nelerdir?

İleri teknoloji, kalite, eğitim, hız, servis ile özveri, mücadele, süreklilik, saygı ve samimiyet işte bu özellikler bizi farklı kılan özelliklerdir. Bu hususiyetlerimizi devam ettirdiğimiz sürece başarılı olacağımıza eminiz.

Bugüne kadar sektöre sunduğunuz ilkler nelerdir? 2021 yılında pazara sunacağınız yeni ürünler var mı?

Biz 1991 yılında “Gelişen Teknolojisinin Türkiye Adresi” sloganını kendimize şiar edindik. Ve o günden bu yana hep ve her zaman yeni ve üstün teknolojileri sektörümüze sunduk. Bütün ürünlerimiz için bu böyledir. İlk gaz kaçak tespit ve analiz cihazını biz getirdik, sabun köpüğünün yerine. İlk dijital manometreyi biz getirdik, ilk mekanik boru kamplingleri ile biz sektörü tanıştırdık ve mevzuata koydurduk.

İlk lazer cihazını da biz getirdik ve ilk defa Helikopter ile gaz kaçak taramasını biz yaptık. 2019 senesinde en gelişmiş ve mükemmel en hassas tüm sektörün takdirini ve övgüsünü alan SENSİT IRED Etan detektörünü sunmuştuk.

SENSİT başta olmak üzere temsilciliğini yaptığımız tüm ürünlerde yenilikleri elbette her zaman olduğu gibi anında müşterilerimize sunacağız. SENSİT de 2021 yılında büyük hamleler yapacak. GTI ile birlikte yepyeni teknolojileri dünyaya duyuracaklar. ISIFLO ile anlaşma yaptık ve 2021’den itibaren piyasaya sunacağımız. Mekanik polietilen boru birleştirme fitingsleri ile sektöre katkı sunacağız. ISIFLO fitingslerinin en önemli özelliği mükemmelliği.

20 yıl raf ömrü ve 20 yıl garanti. Dünya ile aynı anda Türkiye de olacak. 2021’de şarj edilebilir lityum bataryaya sahip SENSİT GOLD G2’leri de piyasaya sunacağız. En önemlisi olarak da SMART-CALL 360 Kalibrasyon sistemini Ankara’da kuracağız.

İGDAŞ, ZORLU ve KIRGAZ BU CİHAZLARI KULLANIYOR

2020 hedeflerinize ne ölçüde ulaştınız? 2021 yılı için beklenti ve hedefleriniz nedir?

2020 hedeflerimize tam olarak ulaştığımızı söyleyemem ancak yine de güvenliği önceleyen ve bizi tercih eden müşterilerimize şükranlarımı arz ederek belirtmek istiyorum.

2020 hedefimizde bütün gaz şirketlerinin SENSİT IRED ETAN TESPİT cihazı edinmeleri vardı. Bu ticari bir hedef olduğu gibi sosyal bir sorumluluktu. Çünkü birçok gaz kaçağı kanalizasyona hatlarından evlere sirayet etmekte ve çoğu zaman küçük ölçümlerde doğalgaz kaynaklı olduğu anlaşılmamaktaydı. SENSİT IRED ETAN TESPİT Cihazı ile bu problemi kesin ve net olarak ortadan kaldırabiliriz. Bu cihaz 2019 senesinde büyük ilgi gördü ve birçok problemin ve bilinmezliğin çözülmesinde yararlanıldı.

Cihazı isteyen her gaz şirketine ücretsiz, kimi zaman ekiple kimi zaman sadece cihazı gönderdik ve yıllara matuf bilinmezlikleri hiçbir masraf yaptırmadan tespit ettik. Yapılan bu tespit neticesinde kimi yerlerde hakikaten doğalgaz kaçaklarının olduğu da ortaya çıktı. 2020 yılında gaz şirketlerinin öncelikle eski teknoloji ve ekonomik ömrünü tamamlamış cihazlarını “YENİLE” kampanyası ile tümüyle değişimini ve her gaz işletmesinin en az 1 adet SENSİT IRED ETAN TESPİT Cihazı sahibi olmasını hedefliyorduk.

İGDAŞ, ZORLU ve KIRGAZ bu cihazlardan edindiler. Diğer şirketlerin satın alma sürecinde dünya olarak pandemiye yakalandık. Umarım 2021’de bu hedefimizi gerçekleştiririz.
2020 yılı pandemi sürecinde teknik servis, bakım, yedek parça temini ve Kalibrasyon hizmetinizde bir aksama oldu mu?

Asla. Kesinlikle bu konuda büyük bir özveri ile normal zamanlarda olduğu gibi hizmetimizi noksansız devam ettirdik. Hiçbir müşterimizi zorda bırakmadık. Zaten yedek parça konusunda her zaman tedbirliyiz. Gelen cihazlara en hızlı bir şekilde müdahale ederek gönderdik.

Enerji Ekonomisi