doğalgaz patlamaları

DOĞALGAZ PATLAMALARININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN GAZ KAÇAĞI TARAMALARI SIKLAŞTIRILMALI

DMS A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan, son zamanlarda ülkemizde vuku bulan doğalgaz patlamalarına dikkat çekerek “gözle görülmeyen, sessiz ve sinsi bir tehlike olan gaz kaçaklarının meydana getireceği felaketlerden korunmak için teknolojinin bize sunduğu imkanlardan faydalanarak gaz kaçağı taramalarını yoğunlaştırmalıyız. Bu konuda gaz kaçağı tespit dedektörleri elimizdeki en iyi imkanlardır. İyi bir gaz kaçağı tespit dedektörü tespit çalışmaları yapan personelin elinde adeta karanlıkta yolunu aydınlatan bir el feneri gibidir.” dedi.

Amerika ve Avrupa ülkelerinde Gaz Kaçağı Tespit  dedektörlerinin sadece gaz dağıtım firmaları tarafından kullanılmadığını itfaiye, açıl yardım ve kurtarma ekipleri, belediye altyapı birimleri tarafından da en önemli araç gereçlerden biri olarak donanımlarına elendiğini ifade eden Tunçtan “ özellikle deprem bölgesi olan ve son zamanlarda maalesef hareketlenmelerinin olduğu ülkemizde bu konuya daha fazla önem verilmesi düşüncesindeyim. Biz tedarikçi olarak gaz kaçaklarının tespiti konusunda en hassas ve doğru tespit ve ölçüm yapan son teknoloji ürünlerini tedarik etmek için titizlikle çalışıyoruz. Temsilcisi olduğumuz ABD menşeli Sensit marka cihazlar şu an dünyada olduğu gibi ülkemizde en çok tercih edilen cihazlardır”diye konuştu.

Sensit’in (ABD) Gold G2, PPM, LEL ve / veya yüzde hacimde yanıcı gaz okumalarının yanı sıra çeşitli toksik sensörler ve oksijen için taşınabilir bir Çoklu Gaz Kaçak Dedektörü ve Kapalı Alan Monitörüdür. Bu ünite Eşzamanlı Olarak En Fazla 4 Gaz görüntüler (LEL -% hacim ve PPM isteğe bağlı, oksijen, karbon monoksit, hidrojen sülfür ve isteğe bağlı ekstra olarak hidrojen siyanür)

Gold G2, hızlı örnekleme ve algılama sağlamak için hızlı örnekleme dahili pompası ve dijital “tık” kontrolü içerir. Operatörler, LED uyarı ışıklarına sahip parlak, grafik bir ekran ve yüksek sesli bir alarm içerdiğinden cihazı kolayca okuyabilir. Düşük maliyetli, uzun ömürlü sensörler hızlı bir yatırım getirisi sağlamaya yardımcı olur. Ünite ayrıca dahili bellek ve olağanüstü su koruması içerir.

Gold G2, doğal ve propan gaz şirketleri, gaz arama ve iletim kuruluşları, kimyasal ve petrokimya tesisleri, yangın ve tehlikeli madde hizmetleri ve iklimlendirme müteahhitleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Cihaz, yanıcı sızıntı tespiti, gaz sızıntısı incelemeleri, yer altı sızıntısını belirleyen karbon monoksit incelemeleri, kapalı alan izleme, yanıcı gaz tespiti ve boru hattı temizlemesi için kullanılır.

DMS A.Ş ürün grubunda yer alan Sensit PMD cihazı ise hem araç üstü gaz kaçağı arama sistemlerinde hem de personelin yaya olarak gaz kaçaklarını taramada kullanabileceği son derece hassas ve doğru ölçümler yapan bir cihaz. Gaz kaçağı taramalarında sıklıkla karşılaşılan diğer bir durum tespit edilen gazın doğalgaz hattından veya çevresel kaynaklardan olup olmadığıdır. Gaz dağıtım elemanlarını uğraştıran bu sorunu Sensit IRED cihazı çözüyor. Bir laboratuvar desteğine ihtiyaç duyulmadan gaz kaçağının tespit edildiği sahada Sensit IRED birkaç dakika içinde yaptığı analizle soruyu cevaplıyor.