Sensit IRED Cihazı
SENSIT IRED CİHAZI

Saygıdeğer Müşterimiz

Sensit IRED Cihazı Etan gazını tespit ederek bulduğunuz gaz kaçağının doğalgaz hattınızdan olup olmadığı konusundaki tereddütlerinizi giderir. Etan gazı doğalgaz da çok az bir miktarda bulunur, en fazla %5 tir. Çöplükler, kanalizasyon vs. gibi kaynaklardan gelen Metan gazında ise Etan bulunmaz; dolayısıyla tespit edilmesi son derece önemlidir.

Tespit edilen Metan’ın kaynağı ile ilgili yaşanılan tereddüt nedeniyle Etan gazı araştırması yapılır. Gaz dedektöründe okunan  Metan değerinin bir kısmının doğal kaynaklı çok düşük bir kısmının da doğalgaz kaynaklı olabileceği göz önünde bulundurularak bu duruma elverişli cihazlarla ölçüm yapılmalıdır. Gaz kaçağı taramasında tespit ettiğimiz  Metan’ın tamamının doğalgaz sızıntısından kaynaklı olmayabileceğini varsayarak olabildiğince az miktardaki doğalgaz kaynaklı Metan numunesindeki Etan gazının ölçülebilmesi  hayati önem taşır.

Çok düşük seviyede doğalgaz sızıntısının kanalizasyona karışması halinde elimizdeki cihaz 800 veya 1000 ppm’in altındaki gaz kaçaklarını analiz edip Etan değerini bulamıyorsa yaptığımız gaz taramasından yanlış bir sonuç çıkarabiliriz. Gaz dedektöründe okuduğumuz 800 ppm Metan yoğunluğunun sadece 50 ppm kadarı doğalgaz geri kalanı doğal kaynaklı Metan ise elimizdeki cihazın bu duruma uygun okuma yapabilen bir cihaz olması şarttır.

Bu nedenle GTI ve SENSIT Technologies firması birlikte geliştirdikleri (Ülkemiz Gaz işletmelerinin hemen hemen tamamından tecrübeli arkadaşlarımızın önemli katkılarını da bu Ar-Ge çalışmalarına ilettik.) Sensit IRED Cihazı sadece Etan gazına duyarlıdır ve 50 ppm kadar en düşük Metan bulgularındaki mevcut olabilecek Etan gazını bpm cinsinden okuma yeteneğine sahiptir. Yani milyonda 1 Parçacık değil  milyar ‘da (1000 000 000)  1 Parçacık okuyarak Etan gazını tespit edebilir. Bu özelliği ile Sensit IRED Cihazı piyasadaki en hassas cihazdır. Cihaz bu hassasiyetini  ilk açılışında tüm sistemini, sensörlerini ve lazer ışını emilimlerini  otokontrol ile test ederek kazanır. Bu nedenle 1000 kat daha fazla hassasiyet için 10 dakika daha fazla hazırlık süresi olduğu doğrudur. Bu sayede en küçük yoğunluktaki gaz kaçaklarını analiz edip bizi sonuca götürecek doğru değerleri verir.

Cihazların tedariki kadar fiyatları,Lazer modüllerinin  ömürleri, garanti süreleri, yedek parça fiyatları,servis bakım onarım ve kalibrasyon hizmetleri de dikkate alınmalıdır. Satın aldığınız cihazın sürekli parça desteğini sağlayacak ve bakım onarım işlemlerini yapabilecek bir teknik servisin oluşturulması önemli bir yatırım gerektirir, ancak markanın sürdürülebilirliği açısından mutlaka yapılması gereken bir yatırımdır.